Strona główna

Mechanik pamięta o Żołnierzach Wyklętych

Mechanik pamięta o Żołnierzach Wyklętych1 marca obchodziliśmy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Święto zostało ustanowione aby upamiętnić wszystkich tych, którzy po II wojnie światowej z bronią w ręku przeciwstawiali się narzuconej siłą władzy komunistycznej. Społeczność szkolna Mechanika uczciła Ich pamięć.

1 marca uczniowie: Kacper Cypel z kl. 4 Tl, Julian Świerczyński z kl. 3 Tli wraz z nauczycielem języka angielskiego panem Mariuszem Bolewiczem pobiegli w I Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych (Tropem Wilczym), który odbył się w naszym mieście.

Nasi uczniowie wraz panem Krzysztofem Rosińskim i wicestarostą panem Grzegorzem Piaseckim wzięli również udział w wojewódzkich obchodach Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” w Bydgoszczy.

W programie obchodów był:
udział we Mszy świętej w Kościele p. w. NMP Matki Kościoła,
oddanie hołdu „Żołnierzom Wyklętym”- złożenie kwiatów przy ścianie pamięci na cmentarzu komunalnym,
udział w uroczystościach upamiętniających Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych w sali im. Bydgoskiego Marca 1981 roku Kujawsko - Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego,
udział w konferencji edukacyjnej „Poszukiwania i identyfikacja ofiar reżimów totalitarnych”.

Ponadto uczniowie zapalili symboliczny znicz na cmentarzu w Bydgoszczy, Znaniewie i Radziejowie.

Od 2do 6 marca w bibliotece szkolnej można było zobaczyć wystawę pt. „Żołnierze Wyklęci- Podziemie Niepodległościowe 1944 - 1963” oraz cykl etiud filmowych przedstawiających żołnierzy polskiego podziemia antykomunistycznego. Etiudy filmowe prezentują sylwetki bohaterów podziemia i pomagają poznać oraz zrozumieć rzeczywistość powojennej Polski ludowej. Materiały na wystawę zostały udostępnione przez Instytut Pamięci Narodowej.  

Galeria

Partnerzy

Partner nr1

Partner nr2

Partner nr3

Sponsorzy

Powiat Radziejowski

Sponsor2

RYDZ

Krukowiak

Sponsor5

Sponsor6

Sponsor7

Sponsor8